SVĚT UPÍRŮ: Upíři I. Jak vznikly legendy

Slovo upír jako takové má pravděpodobně srbský původ. První doložené použití slova upír je ve staroruské knize žalmů, která odkazuje na ruského prince přezdívkou – Упирь Лихый – (wicked vampire) z roku 1047. Někdy se také jako první záznam uvádí ruský proti pohanský spis Slovo svatého Grigorije pravděpodobně z 11.-12. století, ve které se uvádí, že pohané uctívali upíry.

Už ve starém Babylónu věřili, že v noci běhají městem upírky a vraždí novorozeňata. V Egyptě jim říkali Sekhmet a v Říme Strix. Tady už je jen krůček k balkánským pověrám a legendám :) Roku 1428 se narodil Vlad IV. Dracula, který je pro mnohé prvním opravdovým doloženým upírem. Roku 1484 píší Heinrich Kramer a Jacob SpSprenger Kladivo na čarodějnice, které je kromě popisu pronásledování čarodějnic také proseto zmínkami o upírech.

8c7354e6-4cfc-48e8-9f87-22eaa13cb42c

Historicky je jednou z nejvýznamnějších událost z roku 1725, kdy zemřel v jedné srbské vesnici Peter Plogojowitz. Dle povídek se po své smrti objevil v noci u svého syna a požadoval jídlo. Syn mu je poskytl, ale když požadoval víc, tak jej odmítl. Peter toho večera odešel a následujícího rána byl jeho syn nalezen mrtvý. Během dalších dní zemřeli stejně další obyvatelé vesnice. Dle pověr byli všichni před smrtí ve špatném fyzickém stavu, jakoby ztratili velké množství krve a všichni před smrtí také potvrdili Peterovu návštěvu. Z těchto důvodů byla nařízená exhumace všech dosud mrtvých těl a zatímco vesničané byli v odpovídajícím stádiu rozkladu, Peterovo tělo bylo prý v naprosto zachovalém stavu, jen jeho ústa byla pokryta krví. Peterovo srdce bylo z tohoto důvodu poté probodnuto kůlem a tělo spáleno. Jelikož se ale špatné zprávy šíří rychle, byla i tato událost zanedlouho známa širokému okolí, což samozřejmě podnítilo fantazii nemalému počtu dalších a dalších mýtů a povídek. Paniku z upírů ukončila až Marie Terezie, která vydala zákon zakazující otevírání hrobů a zhanobení těl.

Co se týče vzniku upírů jako stvoření, existuje samozřejmě několik set možných domněnek jak se tento druh objevil na zemi. Upíři se dají najít ve zmínkách všech slovanských písemných pramenů. Co se liší od východu na západ je způsob, jakým může upír vlastně vzniknout. Nejčastěji se věřilo, že upír vznikne spojením démona s čarodějnicí. Další možnost je vznik upíra z člověka, který sešel ze světa nepřirozenou smrtí, nebo se jako živý jakkoliv vylučoval ze společnosti. A protože lidská fantazie nezná mezí, zvláště v oblastech kterým nerozumíme, na některých místech se věřilo například, že se upírem může stát i mrtvola, kterou přeskočí vzteklý pes. Po rozšíření víry se začalo také věřit, že se upírem stane ten, kdo byl pohřben bez obřadu. Například podle Srbů se ale mohl upírem stát i živý člověk, pokud k tomu měl předpoklady :D

b9a33e33-2d0f-4d62-be00-576483ed2288

Pokud se pustíme na trochu okultistické ledy a VELMI stroze – vznikl Nosferatu jako pranárod bytostí obdařený velkou mocí, který ve zlobě proklel boha a byl jím sám proklet, tedy Bůh nepřijme jejich duši a ďábel nenechá zetlít jejich ostatky. Jak se uvádí v knize Nosferatu, jsou jazýčkem na vahách, který je přesně ve středu, nepřikloněn ani na jednu stranu. Nejsou podřízení nikomu, pouze mají ochranu matky Magie.

Největší rozdíly co se týče pověr o upírech obecně, byla představa o tom, jak vlastně vypadají. Zatímco dnes si někteří z nás vybaví Vlada Ţepeşe nebo Bélu Lugosiho, někteří pro změnu bestii s rudými uhlíky místo očí a někteří jednoduše člověka s uhrančivým pohledem, původní podoba upíra byla – podle lidí – podobně rozmanitá. Upír měl někde lidskou podobu a někde to bylo zvíře. Někde se věřilo, že je bez nosu a v některých východních oblastech zase, že má zmijí jazyk. Jinde byl zase slepý, nebo hluchý. Někde měl být upír pokryt zvířecí srstí a někde to byl takový trochu aristokrat. V čem se ale představy o upírovi shodují je to, že se živí lidskou případně zvířecí energií – esencí chcete-li – nejčastěji ve formě krve.

71d54f44-2f5e-480b-8d04-af9948572870

Archeologicky se výskyt upírů dokládá hlavně nestandardně pohřbenými těly, tedy např. pokud bylo tělo probodnuto kůlem, bylo zavalen kameny, případně mu byla useknuta hlava. V podstatě cokoliv co by naznačovalo, že někdo nechtěl, aby se mrtvý vrátil na povrch. Tyhle doklady jsou samozřejmě trochu diskutabilní, jelikož mohlo jednoduše jít třeba o násilnou smrt, nebo byl hrob neoznačen a na témže místě vznikly třeba stavby, které by po rozkladu zanechali na místě suť.

Toť ve zkratce o vzniku legendách o upírech alespoň malá část a teď vás trochu potěšíme :D Pokud jste se totiž do temných krvelačných stvoření zamilovali stejně jako my a chcete se upírem stát, nebo jim dokonce jste, najdete u nás nekonečné množství oblečení, doplňků a dalších radostí, díky kterým se svému idolu můžete přiblížit. Tedy tak trochu novodobě, ale o tom až někdy příště :) Jelikož je vzhled upíru velmi individuální, nabídnete vám alespoň ochutnávku toho, co můžete sehnat u nás, pokud vám temnota zastínila duši. Dámám rozhodně doporučujeme kabáty HEARTS AND ROSES, abyste mohli na sluneční světlo, stejně jako punčochy PAMELA MANN. Co si rozhodně nesmíte nechat ujít jsou ale šperky nepřekonatelné klasiky ALCHEMY GOTHIC.

kolaz1

Pánové by se měli porozhlédnout po pořádném černém dlouhém kabátě a to třeba u značky DEAD THREADS, kde si můžou rovnou vybrat i další kousky jako košili a kalhoty. Jako doplňky jsou bezkonkurenční ETNOX prsteny, případně obojky a neměli by zapomenout ani na kvalitní a elegatní boty, a to třeba od značky, která se pozná podle kvalitního provedení a dlouhé životnosti – NEW ROCK.

kolaz2

 

– Článek pro vás připravila naše Facebook adminka Radka

 

Comments

comments