Průvodce světem tělesných modifikací

uvodka

Přestože ještě před nedávnem byla jakákoliv forma zdobení těla pomocí piercingů, tetování  a jiných tělesných modifikací považována za projev duševní poruchy či forma extrémního exhibicionismu, dnes je tomu již jinak. Téměř každý druhý člověk se totiž pyšní šperkem či jinou formou úpravy svého těla.

Piercing a tělesné úpravy se sice staly v posledních letech součástí každodenního života, ale je důležité si uvědomit, že jeho historie je z dávných dob, kdy vyjadřovaly sílu bojovníka, příslušnost k danému kmeni nebo společenskou významnost. Počátek tedy můžeme datovat až do dob faraonů.

Šlo o symboly přináležení či vzpoury, v některých kulturách ztělesňovaly piercingové a modifikační rituály víru, oddanost a odvahu  a v jiných byli piercingem označování vyvrženci. Touha po nošení něčeho, co prochází přímo vaším tělem odolala času, módě, změnám hodnot, rozporům s náboženstvím a mnoha dalším překážkám a stále je naší součástí, ať už jsme kdekoli.
Kmenové piercingy získávaly postupem času mnoho nových podob. Již v 19. století se setkali výzkumníci po celé Amazonii a Papui-Nové Guineji s labretami a kroužky ve rtech a jazyku. Velmi známé jsou kmeny Mursi z Etiopie, jež se pyšní roztahováním rtů pomocí zátek a talířků, které si vkládají do spodního rtu o průměru až 15 cm.

kdhmnsxzeu

V několika pasážích se o piercingu zmiňuje i Bible a objevuje se v hindských védách v souvislosti s bohyní Lakšmí, která je popisována s propíchnutým nosem. Jako další zajímavý artefakt je zmínka o piercingu v Kámasůtře, kde se doporučují zavádět jehlice a tyče do genitálií za účelem zvýšení rozkoše.

Majitelka nejtenčího pasu na světě dle prvního vydání Guinnessovy knihy rekordů z roku 1955 Ethel Grangerová se dá považovat za jednu z prvních průkopnic modifikací lidského těla.

13

 

Do kategorie lehčích tělesných úprav patří piercing, roztažené uši a tetování. Jako těžké tělesné modifikace řadíme skarifikace, kam se řadí cutting a branding dále se jedná o split jazyka, implantáty, elfí uši a beading. Velmi oblíbeným trendem posledních let je také tzv. suspension, neboli zavěšování na háky.

Každý typ piercingu obnáší různou dobu hojení a také údržbu. Někde zůstanou malé jizvy, jinde člověk nepozná, že tam něco bylo.

4ae0d93483b04b3ccb6998c985e45e38

EarPlugs

 

Vzhledem k tomu, že piercing zná již téměř každý, bude tento článek zaměřen spíše na ukázku těžkých tělesných modifikací.

Těžké tělesné modifikace

Skarifikace – Jizvení – Provádí se dvěmi způsoby:

>> Branding – Vypalování jizev pomocí žhavých předmětů

branding

>> Cutting – Vyřezávání pomocí skalpelu

obrazek

 

Split jazyka – Rozříznutí/rozštěpení jazyka na dvě poloviny

obrazek2

 

Implantáty – Umístění speciálně tvarovaných předmětů pod kůži

pic26

 

Elfí uši – Chirurgická úprava horní části ušní chrupavky do špičatého tvaru

12269912_976968579006027_431650901_n

 

Když se úprava těla stane životním stylem

mujer vampira-gente-increible.blogspot.com

 

obrazek3

 

tlm

 

1021742-blog-caim-devil

 

Pokud jste fanoušci tělesných modifikací, je pro vás pravé místo HELL PARTY, která se konala letos v dubnu v Praze. Jedná se o velkolepou, krvavou show, při níž tuhne krev. My jsme samozřejmě byli u toho!

party1

 

party2

 

Také jste tomuto krvavému stylu podlehli? Pochlubte se nám v komentářích!

 

– Článek pro vás připravila Liz z naší brněnské prodejny

 

Comments

comments