Představujeme svět gothic módy. Poznejte Lolity!

O steampunku a PastelGoth už jsme psali, je načase představit vám Lolita Styl! Styl jako takový vznikl v Japonsku v 80. letech, kde má dodnes silnou základnu nadšenců. My vám samozřejmě představíme Gothic Lolitu.

gothlolita

Inspirací pro lolity je hlavně Viktoriánská móda a chtějí vypadat jako porcelánové panenky. Hlavními částmi oděvu Gothic Lolity je bezpochyby sukně po kolena a halenka, případně košile s dlouhým rukávem zapnutá ke krku, obojí nejlépe bohatě zdobené volány a kanýry. Druhou variantou jsou samozřejmě šaty podobného střihu, tedy po kolena s volány (u nás třeba značka VOODOO VIXEN).

e95ada97-a227-437b-a72e-3e674b40d43b

Dále lolitě nechybí spodnička, aby měla správný panenkovský vzhled a punčochy, případně nadkolenky (u nás značka PAMELA MANN nebo LEGWEAR). Může také použít krátký korzet přes šaty, nebo košili.

nadkolenky

Boty lolit jsou také specifické, žádné vysoké podpatky – lolita nemá být sexy, ale spíše elegantní, křehká až stydlivá, pokud má lolita vysoké boty, jsou to spíše platformy a široké podpatky s páskem přes nohu. Základní části jsou tedy jasné, teď se otvírá nepřeberný výběr Lolita doplňků. Lolity volí nejčastěji květinové čelenky, případně samotné květiny do vlasů, čelenky s mašlemi, nebo kloboučky. Pokud nemá lolita zapínání až ke krku volí obojky s kamejemi, případně křížemi, nebo obojím (u nás AlchemyGothic).

lolita3

Pokud oblečení ke krku má, zdobí si převážně ruce – tedy náramky, prsteny, manikůra. Povoleno je vše :) Dalšími doplňky pak může být kabelka, či deštník. Makeup je většinou střídmý, lolitu s rudými rty pravděpodobně nepotkáte, spíše lehké stíny, růžové tváře a nude rtěnka.
Lolita styl možná není na každodenní nošení, rozhodně jsou ale aspekty, které do svého běžného šatníku zařadit můžete. Košile zapnutá ke krku, stejně jako kolová sukně – třeba bez spodničky – dnes nikoho na ulici nezarazí. Stejně jako krajkový obojek s kamejí, nebo třeba květinová čelenka.

lolita4

Pro mnohé není Lolita jen oblečení, ale také životní styl, dámy chtejí vypadat křehce a chovají se zdrženlivě a elegantně. Samozřejmě existuje několik různých odvětví Lolita stylu, od Pastel Lolita až po Gothic Lolita a vše mezi tím, stačí si najít vám nejbližší :) Styly se liší pouze motivy a barvami, které dotyčné nosí. Pro Gothic Lolitu jsou barvy samozřejmě černá s bílou, nebo červenou v jakýchkoliv kombinacích – třeba také obligátní černá s černou – a motivy samozřejmě kříže, lebky, černé růže a podobné. Kdo by si myslel, že se Lolita styl omezuje pouze na dívky, mýlil by se, existují samozřejmě pánské verze, jako Kodona, nebo Dandy.

– článek pro vás připravila Radka z Metalshop Praha

kodona

Comments

comments