Před apokalypsou, natož před lidskou hloupostí, která jednou bude pravděpodobně příčinou samotné apokalypsy, se obrnit nedá. Ovšem je tu pár způsobů jak se připravit, můžete nakoupit zásoby, naplnit bazén pitnou vodou, nabrousit nože, mačety a meče a zaručeně můžete připravit svůj šatník. Příznivcům tohoto stylu asi není třeba dále představovat, pro ty, kteří si rádi rozšiřují obzory přináším skutečně jen průřez “postapo” kulturou.

Postapokalyptická sci-fi je podžánr sci-fi. Vznikala na začátku 19. století, za jeden z prvních postapo románů je považován “Poslední muž” od Mary Shelley. Dále známý román “Den trifidů” od Johna Wyndhama a spousta dalších.

Filmové zpracování dle knižních nebo komiksových předloh má také hojné zastoupení, dalo by se říct, že je to dost oblíbené Hollywoodské téma. Jsou tu klasiky typu Mad Max s Melem Gibsonem, Vodní svět s Kevinem Costnerem a Dvanáct opic s Brucem Wilisem a Bradem Pittem. Prostě se je na co dívat milé dámy. :D Z těch známějších ještě Terminátor, Planeta opic, Matrix, Soudce Dread, Planeta Teror (RoseMcGowan), Resident Evil (Milla Jovovich) nebo Zombieland (Emma Stone), který vám dává vtipný návod na přežití…najde se pokoukání i pro pány. ;D

pic1ns

Z tohoto výčtu je jasno, že apokalypsa má mnoha podob. Ať to má za příčinu přírodní katastrofa, UFO, umělá inteligence, biologická nebo atomová zbraň musí se každý jednotlivec vypořádávat s morálním úpadkem společnosti nebo rovnou s přeměnou společnosti na zombie.

V současnosti se roztrhl pytel se seriály na toto téma. Třeba Murphy ze seriálu Z Nation si dokáže udržet styl i po apokalypse, nehledě na svojí mutaci. Pokud máte smůlu a stanete se zombie, i pro vás máme nějaké ty mozky na zahnání hladu od značky Too Fast. Prakticky to co máte na sobě se stává postapo outfitem, pokud přežijete apokalypsu. Vše špinavé, roztrhané, obvázané. Možná se vám podaří vyrabovat obchoďák, tak můžete vypadat ještě nějakou dobu švihácky. :D

pic2ns

Přežijete-li déle, budete si muset obstarat další zbroj, kterou bude třeba vyrobit z toho co zbude. Protože nájezdníci si najdou v pustině každého, sebeobrana nebo útok je denním chlebem přeživšího. Tu něco přišpendlíte, připevníte si svojí mačetu koženými pásky. Při hrozbě kontaminace ovzduší nasadíte plynovou masku či respirátor a nezapomenout na ochranu očí! Skladem brýle od Poizen Industries, na ruce rukavice Too Fast. Dámám se budou jistě hodit korzety na podporu zad při dlouhých pochodech za vodou a pánům kapsáče na zásoby munice nebo naopak. :D

Prostorný batoh Brandit je nepostradatelnou součástí výbavy. Dámy ocení šikovnou tašku od Necessary Evil, která je vhodná ke schraňování speciálního platidla třeba v podobě víček. Doplňky ETNOX z chirurgické oceli vás rozhodně přežijí. Do pustiny jsou rozhodně potřeba boty NEW ROCK, které něco vydrží a když se dají použít jako zbraň je to bonus.
V poslední době přestává být postapo móda jen cosplay, ale protlačila se verze i na přehlídková mola a odtud se dostala mezi streetovou módu. Je tedy docela snadné obstarat obleček laděný v postapo stylu. V nabídce svetry a mikiny od značky Killstar.

pic3ns

Postapokalyptické prostředí si jistě dokážete představit. Totální pustina, rozbouraná města podmaněná přírodou, možná i zaplavená vodou nebo omezený prostor protiatomového krytu. Přiznejme si, že za takových podmínek každý začne bláznit. Šílenství odhaluje umělce v každém z nás a zastrašující war paint není na škodu. Nebo “radioaktivní” UV líčení na párty najdete pod značkou StarGazer.

V bezpečí domova si můžete postapokalyptické dobrodružství zažít ve hrách jako je například Fallout.

pic4ns

Pokud máte chuť účastnit se tohoto na vlastní kůži, nechce se vám čekat na samotnou apokalypsu a troufnete si na nápaditý DIY kostým, nabízí se další ročník ultra přísného festivalu Junktown. Ovšem registrace na festival jsou omezené. Na kostýmu se můžete pěkně vyřádit, kreativitě ani násilí na materiálu se meze nekladou, stačí vám na to nůžky, nářadí, nápad a vyřazené kousky z šatníku plus nějaká DIY bojová rekvizita.

pic5ns

Díky za přečtení.

A pamatujte! Kdo je připraven, není překvapen! ;)

 

– článek pro vás připravila Diana z Metalshop Praha

 

Comments

comments